صفحه اصلی |نقشه سایت |الف تا ی |پست الکترونیک |نظرسنجی |تابلوی اعلانات |موقعیت مکانی دانشگاه |En |RSS logo Left
کانال رسمی اینستاگرام دانشگاه چکیده اخبار دانشگاه کانال رسمی تلگرام دانشگاه سامانه کیوک       جستجو
Right Menu Skip Navigation Links Left Menu
تاریخ و زمان انتشار : 19:07  -   1395/01/17 ارسال به دوستان
تعداد بازدید : 1688

نسخه چاپی نسخه چاپی      


معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در افتتاحیه یازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران:
حوزه رباتیک پتانسیل تجاری سازی فوق العاده ای دارد

یازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۶، با حضور ۶۲۴ تیم در دو بخش بزرگسالان و دانش آموزان در نمایشگاه بین المللی تهران از صبح امروز آغاز به کار کرد.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی یازدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران 2016، دکتر موسی‌خانی رییس کمیته ملی ربوکاپ ایران در آیین گشایش این مسابقات اظهار داشت: بر این عقیده هستیم که حوزه نرم افزار و سخت افزار می تواند نقش اساسی در محقق شدن اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، داشته باشد؛ زیرا کشور ما شایستگی بسیار زیادی در این زمینه دارد.

وی اضافه کرد: این دوره از مسابقات، دوره طلایی به شمار می آید، چرا که حمایت های رهبر معظم انقلاب و دولت از فعالیت های رباتیک بسیار ارزنده بوده است.

دکتر موسی خانی گفت: جهت گیری بخش دانش آموزی در این دوره از مسابقات آموزش برنامه‌نویسی و کدنویسی بوده که کمیته ملی ربوکاپ ایران هم در این راستا لیگ استانداردی برای دانش آموزان در نظر گرفته است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در ادامه از دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، دکتر واشقانی معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی و حجت الاسلام والمسلمین عسگری معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی قدردانی کرد.

هم چنین رییس کمیته ملی ربوکاپ از حمایت های مالی بانک ملت، بانک ملی ایران، بانک صادرات ایران، فروشگاه اینترنتی دی.جی کالا، شرکت آوای همراه هوشمند هزاردستان (کافه بازار)، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، هتل های بین المللی پارسیان آزادی تهران، شرکت سندن ایرانیان، شرکت واگن سازی تهران، شهرداری تهران، شهرداری قزوین و شرکت خودروسازی سایپا سپاسگزاری کرد.

در بخش دیگر این مراسم، معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با شرکت کردن دانش‌آموزان و دانشجویان در مسابقات ربوکاپ، فرمایشات مقام معظم رهبری عملی و بنیه علمی کشور در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی تقویت می‌شود.

دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی در مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۶ عنوان کرد: برگزاری این نوع مسابقات و جشنواره ها دارای ارزش ها و نکات مثبتی برای جامعه علمی کشور است.

وی با بیان این که نفس رقابت‌پذیری پسندیده است و پسندیده‌ترین رقابت، رقابت علمی است، افزود: حسادت در همه زمینه ها ناپسندیده انگاشته شده، مگر در زمینه کسب علم.

واشقانی فراهانی ادامه داد: اجرای چنین برنامه هایی این زمینه را فراهم می کند تا فرزندان ایران زمین از سطح دبستان تا بالاترین مقطع تحصیلات تکمیلی بزرگ ترین عامل موفقیت که همان انگیزه، خلاقیت و نوآوری است را کسب کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این که علم رباتیک از علوم مورد تاکید است، اظهار کرد: با هم افزایی بیشتر در این علم می توان شاهد تولید محصول و ایجاد دانش جدید در حوزه رباتیک شد.

وی تاکید کرد: ضروری است که زمینه های تخصصی مکانیک، الکترونیک، مکاترونیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات، برنامه‌نویسی و... کنار هم قرار بگیرند تا محققان کشور بتوانند محصولی را به واسطه این علوم تولید کنند.

دکتر واشقانی فراهانی تصریح کرد: با برگزاری چنین مسابقاتی اعتماد به نفس در محققان، دانشجویان و دانش آموزان ایجاد می شود که این اعتماد به نفس نیز مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

به گفته معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی، با شرکت کردن دانش آموزان و دانشجویان در چنین مسابقاتی فرمایشات رهبری عملی خواهد شد و بنیه علمی در سطح منطقه ای و بین المللی تقویت می‌شود.

در ادامه این مراسم، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز عنوان کرد: باید انگیزه و تعریف درستی از اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان داشت تا بتوانیم این اقتصاد را محقق کنیم.

دکتر سورنا ستاری گفت: رسانه ملی برای تبلیغات محصولات دانش بنیان به شرکت های دانش بنیان تقریبا ۴۰ درصد تخفیف می دهد که کار بسیار خوبی است.

وی افزود: متاسفانه برخی رسانه ها همواره اقتصاد نفتی را غیرمنصفانه مورد نقد قرار می دهند که این مساله موجب از بین رفتن اعتماد به نفس در کشور می شود.

دکتر ستاری با بیان این که ما می توانیم بدون تکیه بر درآمد نفتی، تاثیرگذار عمل کنیم، گفت: هم اکنون جهت‌گیری دانشگاه ها به سمت تاثیرگذاری پیش رفته، به‌طوری‌که ایجاد تحول وظیفه اصلی آن ها به شمار می رود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: قطعا مسیر تحول کشور در کارآفرینی است تا بدین واسطه بتوانیم تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور را افزایش داده و بالا ببریم. این نوع دیدگاه، جدید است و می تواند در تحقق اقتصاد دانش بنیان مؤثر واقع شود.

وی با تاکید بر این که کشور ما پتانسیل فوق‌العاده‌ای در نیروی انسانی دارد، تصریح کرد: مغز این نیروهای انسانی پتانسیل اصلی اقتصاد دانش بنیان محسوب می شود.

دکتر ستاری با بیان این که ما فضای کسب و کار را برای شرکت های دانش بنیان مهیا می کنیم، تصریح کرد: حوزه رباتیک یک حوزه جدی به شمار می رود و خوشبختانه می بینیم که پتانسیل تجاری سازی فوق العاده ای نیز دارد و این زمینه ی پیشرفت برای حوزه رباتیک به وضوح دیده می شود.

وی اضافه کرد: پایه اصلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است و ما می توانیم با کارآفرینی و با اعتماد به نفس در تحقق این اقتصاد گام برداریم.

به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، ضروری است جوانانی که در حوزه های کارآفرینی کار می کنند را حمایت کنیم؛ زیرا اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان توسط افراد زیر ۳۰ سال به منصه ظهور خواهد رسید.

وی با بیان این که در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد، توضیح داد: نزدیک به ۱۰- ۱۱ هزار میلیارد تومان درآمد این شرکت های دانش بنیان است.

ستاری با بیان این که بزرگ ترین حجم شرکت های دانش بنیان در حوزه بیوتکنولوژی است، افزود: ارزش یک ریال دارو معادل ۲۰۰ بشکه نفت است و این هنری است که در دانش نهفته است.

به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه برای کشورهایی است که خواستار طراحی و تفکر هستند، جایی که صنعت آن نیاز به تحقیقات داشته باشد که این موضوع در کشور ما به خوبی در حال محقق شدن است.

شایان ذکر است؛ یازدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران 2016، به همت دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و کمیته ملی ربوکاپ جمهوری اسلامی ایران و با حمایت معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت نمایشگاه های بین المللی تهران، بانک ملت، بانک ملی ایران، بانک صادرات ایران، فروشگاه اینترنتی دی.جی کالا، شرکت آوای همراه هوشمند هزاردستان (کافه بازار)، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، هتل های بین المللی پارسیان آزادی تهران، شرکت سندن ایرانیان، شرکت واگن سازی تهران، شهرداری تهران، شهرداری قزوین و شرکت خودروسازی سایپا از 18 تا 20 فروردین ماه 95 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.

برای مشاهده گزارش تصویری اینجا را کلیک نمایید.

Footer آمار بازدیدها کاربران اينترنت Valid XHTML Valid CSS