صفحه اصلی |نقشه سایت |الف تا ی |پست الکترونیک |نظرسنجی |تابلوی اعلانات |موقعیت مکانی دانشگاه |En |RSS logo Left
کانال رسمی اینستاگرام دانشگاه چکیده اخبار دانشگاه کانال رسمی تلگرام دانشگاه سامانه کیوک       جستجو
Right Menu Skip Navigation Links Left Menu
تاریخ و زمان انتشار : 09:03  -   1395/03/12 ارسال به دوستان
تعداد بازدید : 1685

نسخه چاپی نسخه چاپی      


استاد دانشگاه شهید بهشتی در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین مطرح کرد؛
اعیانی سازی، رویکردی برای ارتقای کیفیت سکونت در بافت های فرسوده ی شهری

استاد رشته طراحی شهری دانشگاه شهید بهشتی تهران با حضور در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، به ارایه ی مباحثی در خصوص تجدید حیات شهری پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، در این جلسه که به همت معاونت پژوهشی دانشکده ی معماری و شهرسازی برگزار شد، دکتر علی غفاری با بیان تجربیاتی در بافت های تاریخی و در حوزه تجدید حیات شهری مبتنی بر مسکن، به نمونه های موفقی در محله ای در شهر یزد و محله حفضیه در شهر مدینا در کشور تونس اشاره کرد و گفت: اعیانی سازی یا همان اصالت بخشی به عنوان رویکردی جهت ارتقای کیفیت سکونت در بافت های فرسوده شهری مطرح است.

وی افزود: اصالت بخشی به معنای سکونت مجدد طبقه متوسط در واحدهای مسکونی بخش مرکزی یا محله های قدیمی شهر در جهت ارتقا و بهبود محلاتی از شهر که رو به زوال هستند در جهت ترغیب بازگشت طبقات متوسط جامعه به آنها به عنوان راهکاری مورد توجه در بحث تجدید حیات شهری است که هر چند نمونه های موفقی از آن وجود دارد، اما همچنان اصطلاحی پر معنا و پدیده ای ابهام آمیز است که هنوز هم بر سر تاثیرات حاصله از آن بحث می شود.

استاد رشته طراحی شهری دانشگاه شهید بهشتی تهران مولفه های موثر بر رضایت از منازل مسکونی و اهداف و اصول طراحی شامل مولفه های اجتماعی، زیست محیطی و کالبدی را هدایتگر سایر تجدید حیات های شهری عنوان و تصریح کرد: با توجه به رشد و ازدیاد جمعیت و همین طور مهاجرت به شهرها، مسکن و روش های تامین آن به عنوان یک نیاز و مساله اجتماعی در جامعه ی امروز مطرح است.

دکتر غفاری در پایان گفت: توسعه در بافت های قدیمی با رعایت الگوی بوم آور و رعایت معیارهای رضایتمندی ساکنان بافت به عنوان راهکاری برای تجدید حیات اینگونه بافت ها، ثمر بخش خواهد بود.

شایان ذکر است، این جلسه با حضور استادان، معاونان، مدیران و دانشجویان دانشکده ی معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین همراه بود.

   

Footer آمار بازدیدها کاربران اينترنت Valid XHTML Valid CSS