صفحه اصلی |نقشه سایت |الف تا ی |پست الکترونیک |نظرسنجی |تابلوی اعلانات |موقعیت مکانی دانشگاه |En |Ar |RSS logo Left
کانال رسمی اینستاگرام دانشگاه چکیده اخبار دانشگاه سامانه کیوک       جستجو
Right Menu Skip Navigation Links Left Menu
تاریخ و زمان انتشار : 17:38  -   1395/09/04 ارسال به دوستان
تعداد بازدید : 1554

نسخه چاپی نسخه چاپی      


دکتر طباطبایی، رئیس شورای راهبردی زنان فرهیخته ی دانشگاه آزاد اسلامی:
امیدوارم به جایی برسیم که نیازی به بحث حقوق زنان مطرح نباشد

روسای استانی شورای زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی به منظور برقراري عدالت بين زنان و مردان جامعه در قزوین گردهم آمدند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، در این گردهمایی که با حضور خانم دکتر فاطمه طباطبایی رئیس شورای راهبردی زنان فرهیخته ی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین علی عسگری عضو شورای زنان فرهیخته و معاون امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی، رحیمی معاون استاندار قزوین، دکتر موسی خانی رییس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و روسای شورای زنان فرهیخته استان های مختلف کشور به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد، مسایل مختلف زنان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

در این گرهمایی دکتر طباطبایی رئیس شورای راهبردی زنان فرهیخته ی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن قدردانی از دکتر موسی خانی و همکارانشان به دلیل میزبانی بسیار خوب این گردهمایی گفت: اگر پذیرفتیم که در این شورا کار کنیم براساس دستوری است که از حضرت امام (ره) برای ما صادر شده است.

وی ادامه داد: به یاد دارم یک روز امام (ره) در حال قدم زدن بودند که عده ای از میهمانان از قم خدمت ایشان تشریف آوردند. در این دیدار دوستان به جهت ترقی حوزه علمیه قم و برنامه های آن با حضرت امام (ره) دیدار و گفتگو داشتند، امام (ره) وقتی از آن جا آمدند با بنده مواجه شدند و فرمودند که سفارش شما را به آقایان کردم. بنده از ایشان پرسیدم: سفارش من را؟ ایشان فرمودند، بله سفارش شما خانوم ها را می کردم؛ و فرمودند بقیه صحبت ها را از حاج سید احمد آقا جویا شوم. حاج سید احمد آقا هم فرمودند امام (ره) در صحبت هایشان با این میهمانان از مورد ظلم واقع شدن زنان در طول تاریخ سخن گفتند به ویژه به جهت علمی و این که شرایطی برای رشد علمی خانم فراهم شده است و الان که فرصتی به وجود آمده و شما که مسوولیتی دارید و امکاناتی دارید سعی کنید این شرایط را فراهم کنید تا زنان در زمینه های علمی رشد کنند.

دکتر طباطبایی افزود: زمانی که دکتر میرزاده به بنده پیشنهاد دادند که برای بانوان دانشگاه آزاد اسلامی کاری انجام دهم، یاد سخنان امام (ره) در آن روز افتادم که می بایست امروز پاسخ آن سخنان را بدهم و اگر می توانم کاری انجام دهم؛ این مسوولیت را بپذیرم و قبول کنم که وارد عمل شوم، تا انشاله با کمک خانم هایی که در این حوزه قدم بر می دارند، بتوان قدمی در جهت رفع تبعیض برای بانوان برداشت.

عروس امام (ره) ادامه داد: امیدوارم روزی در جامعه به جایی برسیم که نیازی به بحث حقوق زنان مطرح نباشد و اگر این مسائل مطرح می شود به این دلیل است که باور داریم در خصوص زنان کمبودها و اجحاف هایی صورت گرفته است و باید یک سری قوانین در جهت رفع این کمبودها وضع شود و یا قوانین موجود به درستی اجرا شود.

رئیس شورای راهبردی زنان فرهیخته ی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: خوشبختانه در مواجه با مدیران خوشحال می شویم وقتی می شنویم که از توانمندی های زنان در عرصه های مدیریتی تمجید می کنند؛ به خصوص از تدبیر، دلسوزی و نظم شان؛ اما متاسفانه در عمل می بینیم که این امر به خوبی اجرا نمی شود و آن چنان که باید و شاید به زنان اعتماد نمی شود. به عنوان مثال در همین دانشگاه در شوراهای مهمی که تصیم گیر و تصمیم ساز هستند، تعداد زنان بسیار کم است و از یاد می برند که در این شورا زنان متخصص هم وجود دارد و می بایست از آنان دعوت کرد و نظراتشان را جویا شد.

دکتر طباطبایی خاطر نشان کرد: وقتی قانونی در مورد خانم ها وضع می شود می بایست از بانوان دعوت کرد تا در مورد آن نظرات شان را بیان کنند، چه در حیطه خانم ها و چه در حیطه تخصصی شان؛ اما متاسفانه می بینیم که مدیران فراموش می کنند که در این شوراها خانم یا خانم های متخصصی وجود دارند و وقتی اعتراض می کنیم که چرا در حوزه های معاونت از زنان متخصص استفاده نمی شود متاسفانه در جواب می گویند که شما چند خانم به ما معرفی کنید! این سخن مسوولان خیلی ابتدایی است.

وی افزود: باید مدیران اعلام کنند که در چه زمینه هایی به مدیران خانم نیاز دارند تا ما نیز براساس اعلام نیاز مدیران، خانم توانمند در همان زمینه را به مدیران جهت تصدی گری پست های مختلف معرفی کنیم. ما تلاش مان در شورا این است تا این باور را عملی کنیم و واقعاً هم اصراری نداریم که باید بانوان همیشه در همه عرصه ها به صورت برابر باشند و امیدواریم روزی برسد که بحث توجه به زنان مطرح نباشد و شورایی به اسم شورای زنان وجود نداشته باشد، مگر ما شورای مردان داریم که مجبوریم شورای زنان داشته باشیم؟

رئیس شورای راهبردی زنان فرهیخته ی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه باز هم خاطره ای از امام (ره) بیان و تصریح کرد: روزی در خدمت امام (ره) بودم و افرادی نزد ایشان آمدند و گفتند که می خواهیم یک روزی را به عنوان روز زن مشخص کنیم و حضرت عالی یک پیامی را به عنوان روز زن صادر فرمایید؛ امام (ره) در جواب فرمودند مگر ما روز مرد داریم که یک روزی به عنوان روز زن تعیین می کنید؟ روز زن خودش یک نوع بی احترامی به زن است که بخواهیم فقط یک روز را به عنوان روز زن مشخص کنیم. همه ی روزها، روز زن است. میهمانان امام (ره) در جواب گفتند در جهان یک روز زن داریم و این یک رسم است و ایشان نیز فرمودند پس اگر می خواهید روزی را به عنوان روز گرامی داشت مقام زن انتخاب کنید، همزمان با روز میلاد حضرت فاطمه (س) باشد.

عروس امام (ره) در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما آرزو داریم که چنین شوراهایی وجود نداشته باشد؛ اگر شورای زنان فرهیخته در دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شده، به این دلیل است تا ما و همکاران قدم هایی را برداریم تا روزی که تفاوتی میان مردان و زنان در جهت رشد علمی، رشته های تخصصی و ترفیعات شان، انتصابات شان و ... نباشد.

وی ادامه داد: متاسفانه امروز این مسائل دیده می شود و این کمبود وجود دارد و کار ابتدایی بنده پس از تصدی این پست، رسمیت بخشیدن این جایگاه در چارت سازمانی دانشگاه آزاد اسلامی بود. زیرا متاسفانه شاهد هستیم هر مدیری که تشریف می آوردند یک پیشنهادی، طرحی و فضایی را ایجاد می کنند و فعالیتی شروع می شود و پس از مدتی که آن مدیر عوض می شود همه چی باید از صفر آغاز شود.

دکتر طباطبایی افزود: به همین دلایل از دکتر میرزاده خواهش کردیم که شورای زنان فرهیخته را در چارت سازمانی دانشگاه آزاد اسلامی قرار دهند تا کارهایشان منظم شود و دلیل این که از مسولان شوراهای استانی دعوت می کنیم تا در این جلسه حضور داشته باشند و مبادله و گفتگو کنیم این است که باید از زنانی که در دانشگاه حضور دارند مسائل و مشکلات شان را بشنویم.

رئیس شورای راهبردی زنان فرهیخته ی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به این که هنوز راه زیادی در پیش داریم و با مشکلات جدی ای مواجه هستیم، گفت: به هر حال دکتر میرزاده لطف دارند و سعی می کنند تا مشکلات برطرف شود، اما هنوز این جایگاه ها در دانشگاه ها تثبیت نشده است و من خواهش می کنم که هر کدام از ما به سهم خود تلاش داشته باشیم تا این شورا جایگاه خود را تثبیت کند، تا بتوانیم قدم های بعدی را برداریم.

وی با قدردانی از حاضران در جلسه و میزبانی واحد قزوین، افزود: امیدوارم تا انشااله بتوانیم قدم های مثبتی را برداریم؛ مطمئن هستم و یقین دارم که حتما روح عزیز امام (ره) شاد خواهد شد و دعای ایشان بدرقه ی راه ما خواهد بود. به امید روزی هستیم که دیگر بحث زنان و مردان مطرح نباشد، چرا که زنان همیشه در کنار مردان چه پیش از انقلاب و چه پس از آن بوده اند؛ چه در سازندگی و چه در مسایل دیگر نقش داشته اند و انشااله از این به بعد نیز در تحقق و پیشبرد اهداف عالی انقلاب اسلامی همه با هم تلاش کنیم تا به همه ی اهدافی که می خواستیم و انتظار داشتیم، دست پیدا کنیم.

Footer آمار بازدیدها کاربران اينترنت Valid XHTML Valid CSS