صفحه اصلی |نقشه سایت |الف تا ی |پست الکترونیک |نظرسنجی |تابلوی اعلانات |موقعیت مکانی دانشگاه |En |Ar |RSS logo Left
کانال رسمی اینستاگرام دانشگاه چکیده اخبار دانشگاه سامانه کیوک       جستجو
Right Menu Skip Navigation Links Left Menu
تاریخ و زمان انتشار : 13:44  -   1397/02/27 ارسال به دوستان
تعداد بازدید : 1190

نسخه چاپی نسخه چاپی      


با هدف وحدت و همبستگی ملت ها صورت گرفت؛
برگزاری همایش "افغانستان قلب آسیا" در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین

همایش افغانستان قلب آسیا با هدف توسعه ی وحدت و همبستگی میان دو کشور ایران و افغانستان و تعاملات فرهنگی، علمی و هنری میان دو ملت به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، این همایش با حضور دکتر موسی خانی رییس این دانشگاه، دکتر انصاری مسوول امور دانشجویی سفارت جمهوری افغانستان در ایران و جمع کثیری از دانشجویان ایرانی، افغانی و خانواده های آنان در سالن آمفی تئاتر علامه رفیعی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در این مراسم ضمن خیرمقدم به میهمانان و با اشاره به قرابت های فرهنگی و دینی دو سرزمین ایران و افغانستان، گفت: قرابت های این دو سرزمین مسلمان موجب همبستگی و وحدت دو ملت بزرگ شده و خداوند را شاکریم که با زبان مشترکی که بین این دو ملت است نزدیکی های زیادی با اهالی ارزشمند کشور افغانستان داریم.

دکتر مرتضی موسی خانی با ترسیم چشم انداز دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: با چشم اندازی که ما برای دانشگاه ها و نسل جوان ترسیم کردیم فرقی نمی کند که جوان دانشگاهی ما چه ملیتی داشته باشد، در واقع چشم انداز همان تاثیرگذاری در جامعه و ساختن دنیای انسانی تر و عادلانه تر توسط فارغ التحصیلان این دانشگاه است.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) که می فرمایند "بهترین مردم، سودمندترین آنهاست" تصریح کرد: منظور از سودمند بودن یعنی انسان هایی که اثرات و تاثیرگذاری شان برجامعه بیشتر است. فرقی نمی کند که این اثر کجا باشد و ممکن است ما در یک آزمایشگاه و یا در یک کشور خارجی منشاء شناخت یک علم و دانش جدید برای تاثیرگذاری در سرنوشت بشریت باشیم، از نظر پیامبراکرم (ص) این فرد سودمندترین و بهترین انسان هاست.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین با تاکید بر اینکه حضور ما در دانشگاه ها باید منشاء تحولات خوب باشد، اظهار داشت: انشاءاله همه ما بتوانیم با حضور در دانشگاه ها و کارکرد مثبت، برای بشریت منشاء تحولات بزرگ باشیم و آنچه که در دنیا به دست می آید با نگاهی که حضرت رسول اکرم (ص) اشاره فرمودند که دنیا مزرعه آخرت است انشاءالله بتوانیم در این مزرعه کشت بیشتری داشته باشیم.

دکتر موسی خانی به شایستگی انسان ها اشاره و تصریح کرد: برای انسان های موثر، توانمند و شایسته در جامعه به هیچ وجه دغدغه و نگرانی کار وجود ندارد، انسان اگر شاسیته باشد و خود را خوب تجهیز کرده باشد در هر حوزه ای که باشد اصلا دغدغه کار وجود نخواهد داشت و حضور در آزمایشگاه ها، نوآوری های فکری جدید، انجام کارهای تحقیقاتی، دگر اندیشی و ذهن واگرا داشتن می تواند این زمینه حضور برای تاثیر گذاری را فراهم کند.

مسئول امور دانشجویی سفارت افغانستان در ایران نیز ضمن تشکر و قدردانی از مقام معظم رهبری و دولت جمهوری اسلامی ایران به دلیل همکاری ها و حمایت های بی شائبه ای که برای مهاجرین در طول جهاد، دفاع، مقاومت و دوران بازسازی داشتند، افزود: ما با جمهوری اسلامی ایران تنها مشترکات فرهنگی نداریم بلکه ما یگانگی فرهنگی با هم داریم و باید به دنبال شناخت از یکدیگر باشیم و این وظیفه نخبگان دو کشور است که در راستای شناخت و شناساندن یکدیگر تلاش کنند.

دکتر انصاری به حضور مهاجرین و نخبگان افغانی در دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران اشاره و تصریح کرد: این حضور در دانشگاه های ایران یک فرصت است، همانطور که ما از دوران جهاد عبور کردیم قطعا از این وضعیت ناامنی نیز عبور می کنیم و یک روزی این مهاجرین و نخبگان که سفیران جمهوری اسلامی ایران برای کشور افغانستان و جهان اسلام هستند به افغانستان برمی گردند و هرچه به این سفیران توجه شود و تسهیلات بهتر جهت استفاده از این دانشگاه ها فراهم شود قطعا این سفیران صلح، دوستی و برادری می توانند برای افغانستان و جهان اسلام نقش آفرینی و تولید فکر کنند.

اجرای نمایش، موسیقی سنتی افغانی، شعرخوانی، تقدیر از فعالان کانون فرهنگی اندیشه نور، حضور در مزار شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و ادای احترام به مقام شامخ شهدا و جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان از دیگر برنامه های این مراسم بود.

           

Footer آمار بازدیدها کاربران اينترنت Valid XHTML Valid CSS