صفحه اصلی |نقشه سایت |الف تا ی |پست الکترونیک |نظرسنجی |تابلوی اعلانات |موقعیت مکانی دانشگاه |En |Ar |RSS logo Left
کانال رسمی اینستاگرام دانشگاه چکیده اخبار دانشگاه سامانه کیوک       جستجو
Right Menu Skip Navigation Links Left Menu
تاریخ و زمان انتشار : 17:11  -   1397/03/09 ارسال به دوستان
تعداد بازدید : 1383

نسخه چاپی نسخه چاپی      


دکتر تراشیون در محفل انس با قرآن کریم دانشگاه آزاد اسلامی قزوین:
تقوا یعنی قدرت مقابله در انسان که باید به آن برسیم

همزمان با ایام ماه مبارک رمضان محفل انس با قرآن کریم با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر تراشیون کارشناس مباحث تربیتی و خانواده در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، در این مراسم معنوی و باشکوه که با حضور دکتر موسی خانی رییس دانشگاه در مسجد امام رضا (ع) برگزار شد، علاوه بر برپایی محفل انس با قرآن، برنامه های متنوع فرهنگی و مذهبی اجرا شد.

  • دوران جوانی، دوران طلایی انسان

رییس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در این مراسم ضمن خیرمقدم به حاضران و قدردانی از برگزار کنندگان جلسه، خطاب به دانشجویان گفت: قدر دوران جوانی خود را بدانید که معتقدم بهترین دوران زندگی که می شود تغییری در سرنوشت ایجاد کرد بین 18 تا 24 سالگی می شود و دوران طلایی انسان است.

دکتر موسی خانی ادامه داد: در سن بلوغ که در واقع ذهن به تکامل خود رسیده و اوج توانمندی و شادابی است، انسان می تواند با تلاش، خودسازی و معنویت مسیر آینده زندگی بلند مدت خود در این دنیای فانی را رقم بزند.

وی افزود: "رمض" در واقع در عربی به بارانی گفته می شود که شست و شو می کند، رمضان را به ماه شست و شوی دل ها و رحمت تشبیه می کنند و انشااله صیقل وجود شما که آن جهانی است، تحقق پیدا کند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین خطاب به دانشجویان، ادامه داد: انشااله از فرصت ارزشمند ماه رمضان و شب های قدر که پیش رو هستند استفاده ی کافی را ببرید، امیدوارم بتوانیم دل های خود را پاک کنیم.

دکتر موسی خانی خاطرنشان کرد: اگر انسان پاک باشد، دعاهایش تحقق پیدا می کند، البته گاهی دعاهای ما تحقق پیدا نمی کند، یعنی دل انسان پاک نیست، صفایی است که از بین رفته و گناهانی است که مانع از اجابت گناه می شود؛ از خداوند می خواهیم ما را ببخشد.

وی در پایان یادآور شد: ماه رمضان، ماه بخشش خداوند است و قطعا جوانان عزیز بیشتر مورد عنایت خداوند هستند و خداوند بنده هایش را بسیار دوست دارد. همه ی شما مورد توجه خاص خداوند هستید، پس قدر خود را بدانید؛ برای همه ی شما آرزوی موفقیت دارم.

  • قدرت نه گفتن به گناه، نهایت شادی انسان

حجت الاسلام والمسلمین دکتر تراشیون نیز در این جلسه با بیان تعاریف مختلفی از شادی، گفت: شادی وقتی محقق می شود که انسان یک حس خوبی از عملکرد خودش داشته باشد. وقتی بحث شاد زیستن از منظر قرآن مطرح می شود، قرآن دائم سطح انسان را بالا می آورد، یعنی او را به انسان قوی ای تبدیل می کند که قدرت حل مشکلات را دارد، یعنی وقتی مشکلی را حل می کند، شاد می شود.

این کارشناس مباحث تربیتی ادامه داد: اگر می بینید غمگین هستید، مشکل شما نه با موسیقی حل می شود، نه با برنامه ی طنز و ... اگر می خواهید مشکلی را حل کنید باید خود را تقویت کنید. چیزی که قرآن ما را کمک می کند این است که بنده ای را تربیت می کند در تراز جهانی؛ یعنی برای بنده هیچ بن بستی وجود ندارد.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: اگر ما می خواهیم در ماه مبارک رمضان از این سفره ی بی بدیل الهی استفاده کنیم، باید قرآن را با تامل و تفسیر بخوانیم؛ تقوا یعنی قدرت مقابله در انسان که باید به آن برسیم.

حجت الاسلام و المسلمین تراشیون تصریح کرد: وقتی انسان به گناهی یک "نه" محکم بگوید، در نهایتِ شادی قرار می گیرد، یعنی انسان قدرت نه گفتن به گناه را پیدا کرده که این نهایت شادی است.

وی به اثرات شادی در زندگی اشاره و خاطرنشان کرد: انسان های شاد چهره های گشاده و باز دارند، پویایی دارند و فعال هستند، اهل اندیشه و تفکر منطقی هستند، قدرت حل مساله ی خوبی دارند، در نزد دیگران مقبولیت دارند، از روابط عمومی و اجتماعی خوبی برخوردارند؛ قرآن دنبال این است انسانی تربیت شود که اهل تفکر، شاد و پویا باشد.

  • انقلاب یک ایده و پدیده ی رشد دهنده

مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین نیز در مراسم ضمن قدردانی از حضور دکتر تراشیون و حاضران، بر لزوم تشکیل این جلسات در ماه مبارک رمضان تاکید و تصریح کرد: خداوند نیازی به کمک ندارد، اما نیاز مظاهر خدا را انسان باید برآورده کند، مظاهر یاری خداوند چه کسانی هستند؟ نصرت ولی خدا، وقتی آیه شریفه می فرماید خدا را یاری کنید، یعنی این که شما موظف هستید نصرت یا ولی خدا را یاری بفرمایید.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حیدری افزود: یاری نصرت خدا، کمک به استیلای احکام او در جامعه ی اسلامی است؛ خداوند به قدری بزرگوار است که می فرماید اگر بندگان من را کمک کنید، مرا کمک کرده اید.

وی گفت: اگر ما خدا را یاری کنیم، شامل نصرت الهی خواهیم شد و خداوند هم با نزول آرامش بر قلوب ما، یاری مان خواهد کرد، همچنین خداوند رعب از مومنین را در دل دشمنان قرار می دهد که این دومین نصرت الهی است. امدادهای غیبی هم سومین نصرت الهی هستند؛ یعنی خداوند مؤمنین را با امدادهای غیبی یاری می کند.

حجت الاسلام حیدری با تبریک ایام ولادت امام حسن مجتبی (ع)، گفت: از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است حسن و حسین (ع) سید جوانان اهل بهشت هستند.

مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه خاطرنشان کرد: سالگرد ارتحال امام راحل را در پیش داریم که فرصت را مغتنم می دانیم و تجدید بیعت دانشگاهیان با آرمان های امام راحل را اعلام می کنیم و همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند، تجدید بیعت دانشگاهیان با حضرت امام (ره) به معنای انقلابی بودن و انقلابی ماندن است. انقلابی بودن جزو آرمان های امام (ره) است، هر کس از این خط فاصله بگیرد از بیعت امام (ره) خارج شده است.

وی یادآور شد: انقلاب یک ایده و پدیده ی رشد دهنده است که همواره باید در جامعه وجود داشته باشد تا جامعه رشد کند؛ لذا رهبر فرزانه ی انقلاب فرمودند: انقلاب یک مرحله از پیروزی انقلاب بود، تشکیل نظام انقلابی یک مرحله از انقلاب بود، مرحله ی سوم شکل گیری دولت انقلابی است که بسیار مهم است، نظام انقلابی تشکیل شد، جمهوری انقلابی تشکیل شد، دولت انقلابی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؛ دولت انقلابی پایبند به شعارها و آرمان های انقلاب است، عدالت گراست، آرمان گراست، ارزش گراست، استکبار ستیز است، دنبال مصلحت های تیمی، گروهی یا حزبی نیست؛ این ها چیزهایی است که در تاسیس دولت اسلامی باید مورد توجه قرار بگیرد تا انشااله مرحله ی بعدی که جامعه ی اسلامی است شکل بگیرد و به تمدن اسلامی پا بگذارد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حیدری ادامه داد: ما در جامعه ی دانشگاهی هم نیاز داریم که مدیران اسلامی در دانشگاه ها حضور داشته و فعالیت های انقلابی داشته باشند و کسانی که نسبت به آرمان های انقلاب دارای زاویه هستند باید مسیر خودشان را اصلاح کنند.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: از جمله برنامه ها در نظام اسلامی و جامعه ی دانشگاه اسلامی، مدیریت اسلامی است، کسانی که به آرمان های انقلاب باور ندارد، کسانی که به ارزش های اسلامی اعتقاد ندارند، مسلما باید در مورد آن ها دقت نظر اعمال شود. امروز جامعه دانشگاهی ما، برای اسلامی شدن نیاز به استاد اسلامی دارد، نیاز به استاد انقلابی دارد، نیاز به مدیر انقلابی دارد که انشااله جامعه ی دانشگاهی هم اسلامی شود و دانشجویان ما هم روز به روز در این خط و مسیر حرکت خود را جدی تر کنند.

شایان ذکر است؛ اجرای تواشیح، قرائت قرآن کریم، تجلیل از فعالان برتر قرآنی، اقامه ی نماز جماعت مغرب و عشاء و ضیافت افطاری از دیگر بخش های این مراسم معنوی و باشکوه بود.

برای مشاهده تصاویر بیشتر، اینجا را کلیک نمایید.

Footer آمار بازدیدها کاربران اينترنت Valid XHTML Valid CSS