صفحه اصلی |نقشه سایت |الف تا ی |پست الکترونیک |نظرسنجی |تابلوی اعلانات |موقعیت مکانی دانشگاه |En |Ar |RSS logo Left
کانال رسمی اینستاگرام دانشگاه چکیده اخبار دانشگاه سامانه کیوک       جستجو
Right Menu Skip Navigation Links Left Menu
تاریخ و زمان انتشار : 18:37  -   1397/08/29 ارسال به دوستان
تعداد بازدید : 1508

نسخه چاپی نسخه چاپی      


دکتر موسی‌خانی در اختتامیه نخستین همایش ملی مسئولیت اجتماعی تاکید کرد:
لزوم تدوین نظام مدیریت و پرداخت در کشور

نخستین همایش ملی مسئولیت اجتماعی به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با شناخت شرکت‌ها و مقالات برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، در این همایش که در سالن آمفی تئاتر علامه رفیعی برگزار شد، دکتر شمس السادات زاهدی،‌ استاد دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان سخنران اصلی حضور داشت.

در ابتدای این مراسم رییس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین ضمن قدردانی از برگزارکنندگان نخستین "همایش ملی مسئولیت اجتماعی، ضرورت امروز سازمان‌ها"، از پیشگام بودن این دانشگاه در عرصه‌های مختلف ابراز خرسندی کرد و گفت: ما به یُمن حضور استادان برجسته‌ی کشور در دانشگاه، دستاوردهای خوبی در حوزه‌های مختلف داشته‌ایم؛ اما زمینه‌های مهم و خوبی هم در حوزه مدیریت در کشور مغفول مانده که اگر بتوانیم به این مساله بپردازیم، بسیار ارزشمند خواهد بود و می‌توانیم ماحصل خوبی داشته باشیم.

دکتر موسی‌خانی با تاکید بر اهمیت علم مدیریت، افزود: بحث‌های مربوط به مدیریت می‌تواند تاثیرات شگرفی برای جامعه ایجاد کند. اگر امروز کشورهای حوزه‌ی جنوب شرق آسیا امروز تا این اندازه پیشرفت کردند، به یُمن برکت دانش مدیریت است که توانسته این تحولات شگرف را ایجاد کند، اما در کشور ما متاسفانه این علم به خوبی شناخته نشده و کمتر به آن توجه شده است.

رئیس "همایش ملی مسئولیت اجتماعی، ضرورت امروز سازمان‌ها" ادامه داد: چندین سال پیش از همکاران خواستم که جایزه "مسئولیت اجتماعی" در ایران به نام شخص آقای پروفسور الوانی راه‌اندازی کنند؛ این مساله می‌تواند سازمان‌های صنعتی خوب کشور را هدایت کند به این مسئولیت مهم که اگر به آن بپردازند منفعت آن برای خودشان خواهد بود و ضمن این که جزو مسئولیت هر سازمان خواهد بود و حتما باید این جایزه را تدوین کنیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین تصریح کرد:‌ به عنوان مثال چند سال پیش در همایشی در کشور فیلیپین شرکت ال.جی به عنوان یک شرکت بزرگ و حاضر در بازار جهانی صاحب جایزه مسئولیت اجتماعی شد و این نشان می‌دهد این شرکت بزرگ هم به دنبال این است تا در این ارزیابی شرکت کند که به نوعی توجه به مسئولیت اجتماعی است و امیدوارم در کشور ما هم همه‌ی سازمان‌های صنعتی و شرکت‌ها در این مسیر قرار بگیرند.

دکتر موسی‌خانی در بخش دیگری از سخنان خود با درخواست تدوین نظام مدیریت که جای آن در کشور ما بسیار خالی است، اظهار داشت: ما در خیلی از زمینه‌ها دارای نظام هستیم، مانند نظام پزشکی، نظام دامپزشکی،‌ نظام مهندسی ساختمان و ... اما متاسفانه نظام مدیریت که بسیار مهم است، نداریم؛ ما به یک ساماندهی جدی مدیریت در کشور نیاز داریم و همچنین نظام پرداخت که مورد تاکید مقام معظم رهبری است و فرمودند حقوق‌های نجومی نباید پرداخت شود که بسیار درست و بجا است، اما اگر یک نظام عادلانه پرداخت که از بحث‌های تخصصی مدیریت است اجرا شود، بسیاری از مشکلات امروز حل خواهد شد، اما متاسفانه این مساله مغفول مانده است.

پروفسور سید مهدی الوانی دبیر علمی این همایش نیز،‌ "مسئولیت اجتماعی" را موضوع اصلی شرکت‌ها و سازمان‌ها اعم از خصوصی و دولتی دانست و گفت: مسئولیت اجتماعی حاصل مسایلی بود که در اواخر قرن بیستم در جهان نمود پیدا کرد، دنیا کوچک و به آن دهکده‌ی جهانی اتلاق شد. در واقع دنیا شفاف شد و همین مساله مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها را شکل داد؛‌ بنابراین مسئولیت اجتماعی در واقع یک نگاه بیرونی از داخل است.

پدر علم مدیریت ایران در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت:‌ اگر با دیدگاه‌های مدیریت، مسئولیت اجتماعی را دنبال کنیم، در واقع به تولید خوب و نگاه خوب محدود می‌شد، این نگاه اولیه به مسئولیت اجتماعی بود و بعدها با شفافیت حاصل از ارتباطات، تنها به این مساله نمی‌شد اکتفا کرد، نگاه درونی باید به نگاه بیرونی تبدیل می‌شد و باید به اجتماع هم توجه می‌شد و این که ما تنها مسئولیت سازمان را نداریم،‌ بلکه مسئولیت اجتماع هم به آن اضافه شد.

دبیر علمی این همایش، ادامه داد: مسئولیت اجتماعی در آغاز با نگاه به محیط زیست شکل گرفت، اما اکنون منظور از مسئولیت اجتماعی تنها محیط زیست نیست و باید جنبه‌های مختلفی از آن را بررسی کنیم؛ ما همانطور که نباید آلودگی زیست محیطی ایجاد کنیم، آلودگی روانی هم نباید ایجاد کنیم، بنابراین مسئولیت اجتماعی به نوعی کم کردن آلودگی‌ها و داشتن تعهد نسبت به جامعه است.

وی با ذکر مثال‌هایی از مسئولیت شرکت‌ها و سازمان‌ها در قبال تولیدات خود، افزود: حیطه‌ی مسئولیت اجتماعی، بسیار وسیع است و کل جامعه را در بر می‌گیرد و حتی کل کره‌ی زمین را شامل می‌شود.

الوانی خاطرنشان کرد:‌ نکته‌ی مهم دیگر در خصوص مسئولیت اجتماعی این است که باید عزمی جمعی و اراده‌ی کلی وجود داشته باشد تا ما بتوانیم به این هدف برسیم.

دکتر شمس السادات زاهدی،‌ استاد دانشگاه علامه طباطبایی نیز به عنوان سخنران اصلی این همایش نیز با اشاره به مباحثی در خصوص توسعه پایدار و مدیریت سبز، گفت: پایداری به توانایی سیستم برای تداوم کارکرد در آینده نامحدود اطلاق می‌شود و وضعیتی است که در آن وضعیت، مطلوبیت و امکانات موجود در طول زمان کاهش نمی‌یابد و منابعی که سیستم برای انجام فعالیت‌های خود به آنها وابسته است، رو به ضعف نمیگذارد.

این چهره‌ی شناخته شده‌ی علم مدیریت، در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: مدیریت سبز،‌ مدیریتی است که دانایی ها و اندوختههای علمی را با مهارتهای تجربی بیامیزد و به گونهای عمل کند که قانونمندی‌های طبیعت را در بطن سازمان خود از هر دو بعد ساختاری و رفتاری لحاظ کند و عملکرد خود را با قواعد و مقررات محیطی سازگار نماید. همچنین علاوه بر گزارش‌های مالی، گزارش مسئولیت اجتماعی و محیطی خود را به طور شفاف و منظم انتشار دهد.

دکتر بدیع‌زاده، دبیر اجرایی "همایش ملی مسئولیت اجتماعی، ضرورت امروز سازمان‌ها" نیز به عنوان دیگر سخنران این همایش، گفت: در ابتدا لازم از ریاست دانشگاه جناب آقای دکتر موسی‌خانی تشکر کنم که با تلاش‌های ایشان موفق شدیم این کنفرانس را برگزار کنیم، همچنین از پروفسور الوانی و دکتر عطایی دبیران علمی این کنفرانس،‌ تیم اجرایی و شرکت‌هایی که به شکل‌های مختلف از ما حمایت کردند،‌ قدردانی می‌کنم.

وی از ارسال 105 مقاله به دبیرخانه‌ی این کنفرانس خبر داد و گفت: پس از داوری، 59 مقاله پذیرفته شدند که از این تعداد 10 مقاله برای ارائه‌ی سخنرانی انتخاب شد، اما با توجه به شرایط شرکت کنندگان که بعضا در شهرهای دیگر حضور داشتند 3 مقاله جهت ارائه در همایش برگزیده شد.

دکتر بدیع‌زاده یادآور شد: همچنین اظهارنامه‌هایی را توسط تیم اجرایی به 200 شرکت فعال در استان قزوین به صورت حضوری تقدیم کردیم که از این تعداد 60 اظهارنامه به دبیرخانه عودت شد که براساس داوری 50 اظهار نامه برای داوری انتخاب شدند و در نهایت 3 شرکت صاحب عناوین برتر و 5 شرکت هم شایسته‌ی تقدیر شدند.

شایان ذکر است؛ در پایان این همایش با اهدای لوح، تندیس و جوایزی از مقالات و شرکت‌های برتر تقدیر شد.

                        

Footer آمار بازدیدها کاربران اينترنت Valid XHTML Valid CSS