صفحه اصلی |نقشه سایت |الف تا ی |پست الکترونیک |نظرسنجی |تابلوی اعلانات |موقعیت مکانی دانشگاه |En |Ar |RSS logo Left
کانال رسمی اینستاگرام دانشگاه چکیده اخبار دانشگاه سامانه کیوک       جستجو
Right Menu Skip Navigation Links Left Menu
تاریخ و زمان انتشار : 09:24  -   1398/07/11 ارسال به دوستان
تعداد بازدید : 1101

نسخه چاپی نسخه چاپی      


ابلاغ دستورالعمل اجرایی عزیمت زائران حسینی (ع) دانشگاه آزاد اسلامی در پیاده‌روی اربعین

 دستورالعمل اجرایی عزیمت زائران حسینی (ع) دانشگاه آزاد اسلامی در پیاده‌روی اربعین ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی و احمد صالحی‌آرا رئیس ستاد اربعین حسینی (ع) دانشگاه آزاد اسلامی، دستورالعمل اجرایی عزیمت زائران حسینی(ع) این دانشگاه در پیاده‌روی اربعین ۱۳۹۸ را به رئیسان استان‌ها، واحدها، مراکز آموزشی و معاونت آموزشهای عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کردند.

در این دستورالعمل آمده است: دانشگاه آزاد اسلامی وظیفه خود می‌داند برای بسترسازی حضور حداکثری دانشجویان مشتاق حضور در این میعادگاه عظیم عاشوراییان، امکانات لازم را فراهم آورد.

این دستورالعمل با هدف تعمیق فرهنگ عاشورا و تقویت روحیه جهادی دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی، حضور حداکثری اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در همایش حماسی اربعین، خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی با ایجاد و اداره موکب‌های مختلف در مسیر راهپیمایی، معرفت و بصیرت‌افزایی درباره اهداف قیام حسینی، زنده نگه داشتن شور و حماسه حسینی، انسجام‌بخشی با استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات بخش‌های مختلف ستادی و صف دانشگاه آزاد اسلامی و تجهیز موکب‌های این دانشگاه به‌ویژه واحدهای مرتبط با مرز کشور عراق و ارائه تسهیلات به دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شده است.

نحوه ‌نام نویسی زائران برای عزیمت به پیاده‌روی اربعین

صفحه اربعین سال ۱۳۹۸ در سامانه http://sagha_noor.ir از یکم مهر آماده ‌نام نویسی زائران است. تمامی زائران باید ابتدا در سامانه سماح به آدرس http://samah.haj.ir مربوط به سازمان حج و زیارت به عنوان جایگزین ویزای خروج از کشور ‌نام نویسی کنند.

تمامی زائرانی که می‌خواهند در پیاده‌روی اربعین شرکت کنند و از تسهیلات (وام قرض‌الحسنه و مرخصی تشویقی) برخوردار شوند، باید در صفحه اربعین حسینی سامانه ساجد ‌نام نویسی کنند.

به منظور فراهم کردن تسهیلات رفاهی برای دانشجویان مشمول شرکت‌کننده در سفر زیارتی اربعین بخشنامه معافیت هزینه مدارک (۲۷ مهر ۱۳۹۶) کماکان به قوت خود باقی است. همچنین به منظور تسریع و تسهیل خروج مشمولان از کشور برای زیارت اربعین مسئولان امور مشمولان واحدها موظفند نسبت به پاسخ به استعلامات الکترونیکی و فیزیکی سازمان نظام وظیفه حداکثر مساعدت و تلاش خود را انجام دهند.

براساس این دستورالعمل، دانشگاه آزاد اسلامی با عنایت به ایجاد تسهیلات (کمک هزینه سفر، مرخصی تشویقی و غیره) فاقد هرگونه اعزام گروهی و کاروانی است. زائران (دانشجویان، کارکنان و استادان) در صورت تمایل مجازند با استفاده از وام دریافتی در قالبهای هیئت‌های عزاداری و غیره به مراسم اربعین عزیمت کنند.

**دانشجویان به منظور موجه کردن غیبت آموزشی باید پس از بازگشت، نسبت به ارائه گذرنامه ممهور به مهر ورود و خروج در ایام اربعین ۹۸ به کشور، حداکثر تا تاریخ ۱۱ آبان ۹۸ به اداره آموزش دانشکده مربوطه مراجعه کنند.

**با دستور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، روزهای ۲۳، ۲۴ و ۲۸ مهر برای تمامی کارکنان و استادان شرکت‌کننده در پیاده‌روی اربعین مرخصی تشویقی لحاظ می‌شود. مسئولان واحدها باید همکاری لازم را برای استفاده کارکنان از مرخصی استحقاقی به منظور سفر اربعین به عمل آورند. نحوه هماهنگی و اعزام کارکنان باید به صورتی باشد که فعالیت‌های جاری اداری و ارباب رجوع با اختلال مواجه نشود.

 تسهیلات صندوق رفاه

بر اساس بندهای این دستورالعمل، به منظور تسهیل در عزیمت دانشجویان به سفر اربعین، صندوق رفاه ۱۰ میلیون ریال به دانشجویان متقاضی شرکت در پیاده‌روی اربعین که در سامانه ساجد ‌نام نویسی کرده‌اند، به صورت قرض‌الحسنه و در اقساط ۲۰ ماهه پرداخت خواهد شد.

استادان و کارکنان نیز به منظور بهره‌مندی از تسهیلات وام صندوق رفاه می‌توانند پس از (ثبت‌نام در سامانه سماح) در سامانه ساجد ‌نام نویسی کنند و از تسهیلات وام قرض‌الحسنه جهت سفر معنوی اربعین بهره‌مند شوند.

تمامی زائرانی که از تسهیلات وام قرض‌الحسنه سفر معنوی اربعین ۹۸ استفاده کرده‌اند باید پس از بازگشت، نسبت به ارائه گذرنامه ممهور به مهر ورود و خروج در ایام اربعین سال ۹۸ به کشور، حداکثر تا ۱۱ آبان ۹۸ به اداره صندوق رفاه مراجعه کنند. تمامی واحدها در استان‌های لرستان (خرم‌آباد)، ایلام (مهران)، خوزستان (شلمچه و چذابه) و کرمانشاه (خسروی) با همکاری بسیج دانشجویی برای پذیرایی از زائران نسبت به راه‌اندازی موکب در مسیر زائران و پایانه‌های مرزی اقدام کنند. همچنین تمامی واحدها در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، اردبیل و آذربایجان شرقی در حد امکان نسبت به راه‌اندازی موکب‌های استقبال از زائران کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکیه و آذربایجان در پایانه مرزی استان‌های خود اقدام کنند. شماری از واحدهای دانشگاهی برای مدیریت مواکب برون‌مرزی تعیین شده‌اند که متعاقبا اعلام خواهد شد.

اقدام های فرهنگی سفر معنوی اربعین

براساس بندهای همین دستورالعمل، واحدهای دانشگاهی موظفند از هشتم مهر نسبت به برپایی یک ایستگاه صلواتی به منظور ترغیب و تشویق (دانشجویان، استادان و کارکنان) برای شرکت در مراسم اربعین حسینی(ع) با همکاری بسیج کارکنان و دانشجویی اقدام کنند.

احمد صالحی‌آرا رئیس ستاد اربعین حسینی دانشگاه آزاد اسلامی با صدور احکامی جداگانه، رئیسان کمیته‌های مختلف ستاد اربعین سال ۹۸ دانشگاه آزاد اسلامی را منصوب کرد.

براساس این احکام، سید مسعود فاطمی به عنوان رئیس کمیته بهداشت و درمان، رضا نصیری به سمت رئیس کمیته فرهنگی، مجتبی توانگر به عنوان رئیس کمیته رسانه و فضای مجازی، سیدمحمود هاشمی به عنوان رئیس کمیته اعزام و علیرضا طاهری‌زاده به سمت رئیس کمیته پشتیبانی مالی ستاد اربعین ۹۸ دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شدند.

Footer آمار بازدیدها کاربران اينترنت Valid XHTML Valid CSS